APEL KOMENDY STOŁECZNEJ POLICJI OSTRZEGAJĄCY PRZED OSZUSTAMI

Niedźwiedzia 088Szanowni Państwo,

Do Policji cały czas zgłaszają się osoby, które zostały oszukane metodą na tzw. „wnuczka” lub „krewnego”, podczas których przestępcy podawali się za policjantów operacyjnych, funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Komendy Głównej Policji. Ofiarami tych przestępstw stają się osoby starsze, zamieszkujące samotnie i zbyt ufne.

Sprawcy oszustw telefonicznie podszywając się np. pod wnuczka, czy innego krewnego, proszą o wsparcie finansowe spowodowane nagłym zdarzeniem lub trudną sytuacją życiową. Pieniędzy nigdy nie odbierają jednak osobiście, lecz proszą aby przekazać je swojemu „znajomemu”, który w istocie również jest oszustem.

Zaraz po zakończonej rozmowie, do osoby która ma zostać oszukana dzwoni kolejny przestępca informując, że jest policjantem operacyjnym lub funkcjonariuszem Centralnego Biura Śledczego i właśnie trwa policyjna akcja rozpracowania grupy oszustów.

Fałszywy funkcjonariusz instruuje osobę jak ma dalej postępować i prosi o przekazanie pieniędzy oszustowi, który zostanie zatrzymany, a pieniądze niezwłocznie zwrócone.

Aby nie stać się ofiarą oszustwa, kolejny raz APELUJEMY DO PAŃSTWA O OSTROŻNOŚĆ I ROZSĄDEK W KONTAKTACH Z OSOBAMI NIEZNAJOMYMI, które mogą podawać się za Waszych krewnych lub znajomych.

PAMIĘTAJMY, ŻE FUNKCJONARIUSZE NIGDY NIE POPROSZĄ O PRZEKAZANIE PIENIĘDZY OSZUSTOWI LUB PRZELANIE ICH NA KONTO W RAMACH POMOCY W DZIAŁANIACH POLICYJNYCH.

Apelujemy także, aby NIE PRZEKAZYWAĆ PIENIĘDZY OSOBOM, KTÓRYCH NIE ZNAMY przed dokonaniem sprawdzenia, czy osobą zwracającą się o pomoc jest rzeczywiście członek rodziny.

W przypadku zetknięcia się z próbami dokonania tego typu oszustw zawsze należy kontaktować się z Policją, dzwoniąc na numer alarmowy 997 lub 112 z telefonu komórkowego.

Telefon bezpośredni w KSP dotyczącej tego rodzaju przestępczości 22 60 33 222

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.