Krok po kroku:
- Pobierz, wypełnij i wydrukuj deklarację lub informację wraz zodpowiednimi załącznikami.
- Podpisz wypełniony formularz bądź daj do podpisu osobie uprawnionej do reprezentacji wnioskodawcy.
- Dołącz dokument pełnomocnictwa oraz dowód zapłaty opłaty skarbowej od udzielonego pełnomocnictwa (pokwitowanie lub potwierdzenie przelewu) oraz inne wymagane dokumenty.
- Udaj się do swojego Wydziału Obsługi Mieszkańców dla Dzielnicy /Biura Podatków i Egzekucji, złóż dokumenty w kancelarii (na parterze).
Wymagane dokumenty:
- Akt notarialny (np. umowa kupna sprzedaży nieruchomości lub inny tytuł prawny).
- Dokument potwierdzający posiadanie nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.
- Osoby prawne – wypełniona deklaracja na podatek od nieruchomości.
- Osoby fizyczne – wypełniony formularz informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych.
Opłaty:
Wysokość stawek podatku od nieruchomości określona jest w Uchwale Rady Miasta Stołecznego Warszawy.
17 zł od każdego stosunku pełnomocnictwa
Miejsce złożenia i odbioru:
- Biuro Podatków i Egzekucji ul. Kredytowa 3, 00-056 Warszawa – składamy (kancelaria – parter)
- Wydział Obsługi Mieszkańców dla Dzielnicy /Wydział Budżetowo-Księgowy dla Dzielnicy
Jednostka odpowiedzialna:
Biuro Podatków i Egzekucji/Wydział Budżetowo-Księgowy dla Dzielnicy.
Termin odpowiedzi:
- Bez zbędnej zwłoki.
- Do 1 miesiąca.
- Do 2 miesięcy sprawy szczególnie skomplikowane.
Tryb odwoławczy:
Do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji, za pośrednictwem organu, który wydał decyzję.
Uwagi:
- Opodatkowaniem podatkiem od nieruchomości podlegają nieruchomości lub obiekty budowlane:
a. grunty,
b. budynki lub ich części,
c. budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. - Podstawa opodatkowania:
– dla gruntów – powierzchnia-,
– dla budynków lub ich części – powierzchnia użytkowa,
– dla budowli lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej- wartość, o której mowa w przepisach o podatkach dochodowych, ustalona na dzień 1 stycznia roku podatkowego, stanowiąca podstawę obliczania amortyzacji w tym roku, niepomniejszona o odpisy amortyzacyjne, a w przypadku budowli całkowicie zamortyzowanych – ich wartość z dnia 1 stycznia roku, w którym dokonano ostatniego odpisu amortyzacyjnego. - Powierzchnię pomieszczeń lub ich części oraz część kondygnacji o wysokości w świetle od 1,40 m do 2,20 m zalicza się do powierzchni użytkowej budynku w 50 %, a jeżeli wysokość jest mniejsza niż 1,40 m, powierzchnię tę pomija się.
- Osoby fizyczne, są obowiązane złożyć właściwemu organowi podatkowemu informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych, sporządzoną na formularzu według ustalonego wzoru,w terminie 14 dni od dnia wystąpienia okoliczności uzasadniających powstanie albo wygaśnięcie obowiązku podatkowego w zakresie podatku od nieruchomości lub od dnia zaistnienia zdarzenia określonego w pkt. 8 7).
- Podatek od nieruchomości na rok podatkowy od osób fizycznych ustala się w drodze decyzji podatkowej i płatny jest w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego w terminach : do dnia 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada roku podatkowego.
- Osoby prawne, jednostki organizacyjne oraz spółki niemające osobowości prawnej, jednostki organizacyjne Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, a także jednostki organizacyjne Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe obowiązane są:
a. składać, w terminie do dnia 31 stycznia, organowi podatkowemu właściwemu ze względu
na miejsce położenia przedmiotów opodatkowania, deklaracje na podatek od nieruchomości na dany rok podatkowy, sporządzone na formularzu według ustalonego wzoru. a jeżeli obowiązek powstał po tym dniu – w terminie 14 dni od dnia zaistnienia okoliczności uzasadniających powstanie tego obowiązku,
b. wpłacać obliczony w deklaracji podatek od nieruchomości – bez wezwania – w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego, w terminie do dnia 15 każdego miesiąca, a za styczeń do dnia 31 stycznia. - Jeżeli w trakcie roku podatkowego zaistniało zdarzenie mające wpływ na wysokość opodatkowania w tym roku, a w szczególności zmiana sposobu wykorzystania przedmiotu opodatkowania lub jego części, podatek ulega obniżeniu lub podwyższeniu, poczynając od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło to zdarzenie. (Na formularzu deklaracji na podatek od nieruchomości lub informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych należy zaznaczyć, że jest to korekta). Deklaracje należy skorygować w terminie 14 dni od dnia zaistnienia tego zdarzenia.
- Jeżeli obowiązek podatkowy powstał lub wygasł w ciągu roku, podatek za ten rok ustala się proporcjonalnie do liczby miesięcy, w których istniał obowiązek.
- Obowiązek podatkowy wygasa z upływem miesiąca, w którym ustały okoliczności uzasadniające ten obowiązek.
- Podatnicy podatku od nieruchomości, rolnego lub leśnego, których nieruchomości lub obiekty budowlane, grunty lub lasy znajdują się na terenie kilku dzielnic m.st. Warszawy składają dokumenty i uiszczają podatki w Biurze Podatków i Egzekucji.
- Zwolnienia z podatku od nieruchomości określa ustawa o podatkach i opłatach lokalnych. Rada Gminy może wprowadzić w drodze uchwały inne zwolnienia przedmiotowe.
- Ulgi i zwolnienia podatkowe w zakresie podatków i opłat lokalnych przyznane kościołom i związkom wyznaniowym regulują odrębne ustawy.
- Obowiązek składania informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych oraz deklaracji na podatek od nieruchomości dotyczy również podatników korzystających ze zwolnień.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jednolity Dz. U. z 2014 r. poz. 849 ) .
- Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.)
- Uchwała Nr XVIII/413/2015 Rady m.st. Warszawy z dnia 15 października 2015 roku w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości na 2016 rok (Dz. Urz. Woj. Mazow. z 30 października 2015 r. poz. 8633)
oraz Uchwała Nr XXI/510/2015 Rady m.st. Warszawy z dnia 10 grudnia 2015 roku zmieniająca uchwałę w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości na 2016 rok (Dz. Urz. Woj. Mazow. z 11 grudnia 2015 r. poz. 10689) - Uchwała Nr XXI/511/2015 Rady m.st. Warszawy z dnia 10 grudnia 2015 roku zmieniająca uchwałę w sprawie ustalenia wzoru formularza deklaracji na podatek od nieruchomości na dany rok podatkowy oraz wzoru informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych (Dz. Urz. Woj. Mazow. z 11 grudnia 2015 r. poz. 10690)
- Uchwała Rady m.st. Warszawy Nr LXXXIII/2750/2006 z dnia 19 października 2006 roku r. w sprawie zwolnienia z podatku od nieruchomości w ramach pomocy regionalnej na wspieranie nowych inwestycji lub tworzenie nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją (Dz. Urz. Woj. Mazow. z 2006 r. Nr 227, poz. 8459).
- Uchwała Rady m.st. Warszawy Nr XX/678/2007 z dnia 6 grudnia 2007 roku r. w sprawie zwolnień od podatku od nieruchomości udzielanych w ramach pomocy regionalnej na wspieranie nowych inwestycji w sektorze turystyki. (Dz. Urz. Woj. Mazow. z 2007 r. Nr 261, poz. 8514).
Wymagane załączniki:
- Deklaracja na podatek od nieruchomości DN-15
- Załącznik do deklaracji na podatek od nieruchomości dotyczący położenia nieruchomości DN-15 A
- Załącznik do deklaracji na podatek od nieruchomości dotyczący budowli DN-15 B
- Załącznik do deklaracji na podatek od nieruchomości dotyczący przedmiotów podlegających opodatkowaniu DN-15 O
- Załącznik do deklaracji na podatek od nieruchomości dotyczący przedmiotów zwolnionych z opodatkowania DN-15 Z
- Informacja o nieruchomościach i obiektach budowlanych IN-15
- Załącznik do Informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych podlegających opodatkowaniu IN-15 O
- Załącznik do Informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych podlegających zwolnieniu z opodatkowania IN-15 Z
Aby przeglądać i wypełniać aktywne (umożliwiają wpisywanie danych) formularze w formacie PDF, wymagany jest program Adobe Acrobat Reader 9.0 PL.
Uwaga! Pliku nie da się przeglądać bezpośrednio w przeglądarce, aktywny PDF musi być pobrany na dysk (prawy przycisk myszy na nazwie pliku i „zapisz jako”), wypełniony i wydrukowany – nie ma możliwości zapisać wypełnionego dokumentu.
Załączniki do pobrania
- deklaracja na podatek od nieruchomości DN-15 (Plik: dn-15.pdf, rozmiar pliku: 42.3 KB).
- załącznik do deklaracji DN-15 A (Plik: dn-15a.pdf, rozmiar pliku: 18.55 KB).
- załącznik do deklaracji DN-15 B (Plik: dn-15b.pdf, rozmiar pliku: 18.24 KB).
- załącznik do deklaracji DN-15 O (Plik: dn-15o.pdf, rozmiar pliku: 33.13 KB).
- załącznik do deklaracji DN-15 Z (Plik: dn-15z.pdf, rozmiar pliku: 38.67 KB).
- Informacja o nieruchomościach i obiektach budowlanych IN-15 (Plik: in-15.pdf, rozmiar pliku: 35.02 KB).
- załącznik do informacji IN-15 O (Plik: in-15o.pdf, rozmiar pliku: 27.92 KB).
- załącznik do informacji IN-15 Z (Plik: in-15z.pdf, rozmiar pliku: 25.74 KB).